Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Amasya İl Temsilciliğine Vali Yardımcısı Turgay İlhan ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette İl Göç İdaresi Müdürü Bülent Sadal, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ahmet Davulcu, Tasarım MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Burak Eryılmaz, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz, öğretim görevlileri, öğrenciler ve dernek çalışanları hazır bulundu. Dernek ziyareti sonrasında Tasarım MYO öğrencileri tarafından sığınmacı ve mülteci çocukların oyun oynamaları için hazırlanan oyun odasının açılışı da gerçekleştirildi.

Yeni _828x 552

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) hakkında bilgiler veren Amasya İl Temsilcisi Cem Burak Çıkrıkçı, “Derneğimiz 1995 tarihinde Ankara'da kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak kuruldu. Derneğimizin temel amacı Türkiye'de yaşayan mülteci ve sığınmacıların karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmek, temel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmak ve temel ve sosyal haklara erişimlerinde destek sağlamaktır. Bunun dışında konu ile ilgili akademik çalışmalara, sosyal farkındalığı arttırmayı amaçlayan etkinliklere katkı sağlamak ve bu amaç doğrultusunda etkinlikler ve çalışmalar yapmak, istatistiki veriler ve yapılan ihtiyaç analizleri ile güncel göç eğilimleri hakkında sivil toplum kuruluşlarını ve kamu kuruluşlarını bilgilendirmek gibi çalışmalarımızda bulunmaktadır. Amasya İl Temsilcilimiz 2009 yılından bu yana faaliyette göstermektedir. Sorumluluk alanlarımız ise Amasya ve Kastamonu illeridir. Tasarım MYO öğrencileri Amasya Şubemizin bir odasının iç duvarlarını görsellerle süslediler. Bu oda sığınmacı ve göçmen ailelerin çocuklarının güvenli bir şekilde oynayabilecekleri oyun odasına dönüştürüldü. Çeşitli işlemler için derneğimizi ziyaret eden sığınmacı ve mülteci ailelerinin çocuklarının bu çocuk oyun odasında eğlenerek vakit geçireceklerini düşünüyoruz. Desteklerinden dolayı başta Rektörümüz olmak üzere Tasarım MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Burak Eryılmaz’a, Tasarım Bölümü Öğr. Gör. Aysel Güney Türkeç’e, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz’a, Züleyha Seven’e ve İl Göç İdaresi Müdürü Bülent Sadal'a teşekkür ediyoruz.” dedi.

Image 1_840x 630

Vali Yardımcısı Turgay İlhan ise, ülkemizin hiçbir karşılık beklemeden; insanlığın, dinimizin, kültürümüzün, geleneğimizin ve tarihimizin bize vermiş olduğu misyonun bir sonucu olarak ensar ve muhacirin anlayışı içerisinde diline, dinine etnik kökenine bakmadan savaştan ve zulümden kaçmış olan herkese kucak açtığını ve ekmeğini bölüştüğünü söyledi. İlhan; ülkemizde bulunan sığınmacı ve mültecilerin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra topluma uyum sağlayabilmeleri için her kamu kurumunun kendi görev alanıyla ilgili olarak çeşitli kurslar, faaliyetler ve projeler yürüttüğünü belirtti.

Img _4000_759x 506

İl Göç İdaresi Müdürü Bülent Sadal ise Amasya İli genelinde kayıtlı 2 bin 987 yabancı uyruklu misafir bulunduğunu ve yabancı uyruklu misafirlerin 2 bin 264’ünün uluslararası koruma kapsamında olduğunu söyledi. Koruma kapsamındakilerin 2 bin 83’ünün Irak uyruklu, 106’sının Afgan uyruklu, 56’sının İran uyruklu, 14’ünün Filistin uyruklu, 5’inin ise muhtelif uyruklarda olduğunu belirten Sadal; geçici koruma kapsamında 424 Suriye uyruklu misafir olduğunu, bunun dışında aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni ve kısa dönem ikamet izni belgesiyle ilimizde çeşitli uyruklarda 299 yabancı bulunduğunu belirterek, ilimizde 47 değişik ülke uyruğunda yabancı bulunduğunu söyledi. Sadal; ‘’Suriye uyruklulara tarım ve hayvancılık sektöründe çalışma izni alma muafiyeti getirildiğinden bu sektörde gelişmiş olan ilimize çok sayıda Suriye uyruklu ikamet İli değişikliği yoluyla gelmektedir. Bu nedenle İlimizde Suriye uyruklu sayısı mevsim itibariyle artış göstermektedir.’’ dedi.

Amasya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ahmet Davulcu kurum olarak sığınmacı ve mültecilere yaptıkları yardımların türleri ve miktarları hakkında bilgi verdi.

Img _3983_786x 524

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ise, üniversite olarak geçtiğimiz yıl Uluslararası Göç ve Kültür Sempozyumu düzenlediklerini, ilimizde bulunan sığınmacı ve mültecilere uyum ve iletişim anlamında her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. Üniversitenin farklı fakülte ve yüksekokullarında çok sayıda yabancı uyruklu öğrencinin öğrenim görmekte olduğunu ifade eden Orbay;  ‘’Tasarım MYO Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri çorbada bizlerin de tuzu olsun diyerek Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Dernek binasının bir odasını çocuk oyun alanı olarak düzenleyerek, duvarlara çizgi film kahramanlarının tasarımının ve ayrıca iç dekorasyonunun yaptılar. Öğrencilerimize ve akademisyenlerimize teşekkür ediyoruz. Üniversitemiz tarafından yürütülen “Kitabını ve Oyuncağını Bizimle Paylaşır Mısın?” kampanyasında elde edilen kitap ve oyuncakların bir kısmını da yine sığınmacı çocukların oynaması için oyun odasına konuldu.’’ cümlelerini kaydetti.

Image3

Katılımcılar tarafından Tasarım MYO tarafından düzenlenen çocuk oyun odasının açılışı yapıldı. Grafik tasarımı bölümü öğrencileri Buselen Erdal, Aslı Çakmakçı ile mezun öğrencilerden Büşra Aslan’a, Öğr. Gör. Aysel Güney Türkeç’e, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz’a dernek tarafından teşekkür belgeleri verildi ve mülteci çocuklarla topluca fotoğraf çekildi.

Amasya Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü